Adaptacja – Przedszkola Progresja

ADAPTACJA

Jak najlepiej przygotować dziecko do przedszkolnego startu?

Pójście dziecka do przedszkola jest niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu małego człowieka. Większość dzieci po raz pierwszy na dłuższy czas rozstaje się ze swoimi rodzicami i po raz pierwszy spotyka się z grupą rówieśników. Dlatego najlepiej przygotowania do tego ważnego dnia rozłożyć w czasie.

Najważniejsze, żeby przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny i pełen entuzjazmu, zachowując przy tym umiar i naturalność. Nie do przecenienia jest stosunek rodziców do całego wydarzenia. Dlatego, jeżeli sami rodzice są przekonani, że wybrane przez nich rozwiązanie jest najlepsze, dziecko łatwiej w to uwierzy.

Warto stopniowo dostosowywać rytm dnia, do tego jaki panuje w przedszkolu (np. zbliżone pory posiłków, przesunięcie drzemki z godzin popołudniowych na południe, odpowiadające odpoczynkowi w przedszkolu). Od czasu do czasu można przy tym wspomnieć, co o danej porze robią dzieci w przedszkolu.

Rodzice we własnym zakresie mogą zachęcić dziecko do zabawy w przedszkole, posługując się grupą lalek czy pluszaków. Byłoby korzystne, żeby bohaterowie z przedszkolnych przygód wynosili dobre doświadczenia. Wykreowanie sytuacji w ten sposób, by wzbudzała wiele śmiechu też jest jak najbardziej pożądane. Śmiechem rozładowuje się napięcie, uzyskuje dystans, a to doskonały sposób na zmniejszenie lęku.

Podczas pierwszych dni w przedszkolu rodzice powinni być spokojni i opanowani. Postawa rodziców w dużej mierze wpływa na to, jak dzieci postrzegają nową sytuację, gdyż one dobrze wyczuwają emocje najbliższych osób.

W pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu nie należy zbytnio przedłużać pożegnań w szatni, ponieważ nasilają one u dziecka negatywne emocje. Zdarza się, że rozstanie jest dla dziecka jest o wiele trudniejsze, gdy do przedszkola odprowadza je mama. Warto wtedy podjąć decyzję, że przez pierwsze tygodnie będzie to robił ten z rodziców, który jest bardziej stanowczy i łatwiej mu opanować emocje.

Warto też dziecku spakować do plecaka lub worka przedszkolnego znane mu ubrania, nie należy ubierać je w zupełnie nowe rzeczy. Fakt, że dziecko będzie miało swoje ubranie, które kojarzy mu się z domem, może mieć dla malucha istotne znaczenie.

Rodzice mogą zaproponować dziecku zabranie do przedszkola ulubionej zabawki lub maskotki, która będzie mu towarzyszyła podczas przedszkolnych zabaw.

Na początku dobrze jest odbierać dziecko trochę wcześniej, na przykład po obiedzie. Dobrze jest poinformować o tym dziecko, ponieważ łatwiej zniesie czas oczekiwania na powrót do domu. Dzieci, zwłaszcza najmłodsze, najczęściej kojarzą przyjście rodziców z określoną sytuacją, na przykład obiadem czy podwieczorkiem.

Po wyjściu z przedszkola rodzice powinni mieć czas na to, by pójść z dzieckiem na spacer, na plac zabaw i poświęcić mu jak najwięcej swojej uwagi.

Ul. Pasłęcka

ul. Pasłęcka 1B, 03-137 Warszawa
E-mail: paslecka@przedszkolaprogresja.pl

Ul. Erazma z Zakroczymia